ARISE Academy Team

 

Krista Brown - Principal

Chasitee Morris - Assistant Principal, Primary Academy

Mitchell Brookins - Assistant Principal, Elementary Academy

Rebecca Theriot - Assistant Principal, Middle School

Lauren Neupert - Director of School Operations

Dr. Marques Armant - Director of Student Support

Bianca Romero - Kindergarten Teacher

Heidi Wilson - Kindergarten Teacher

Taylor LeBlanc - Kindergarten Associate Teacher

Dorothy Parker - 1st Grade Teacher

Kareba Williams - 1st Grade Teacher

Danielle Goins - 1st Grade Associate Teacher

Christina Syverson - 2nd Grade Teacher

Lynnon Wiltz-Carney - 2nd Grade Teacher

Ashley Chapman - 2nd Grade Associate Teacher

Alison Divino - 3rd Grade ELA Teacher

Olivia Calvo - 3rd Grade Math Teacher

Kristin Smith - 3rd-4th Grade Science Teacher

Arielle Hurst - 4th Grade ELA Teacher

Tre Isaac - 4th Grade Math Teacher

Kai Mills - 3rd-4th Grade Social Studies Teacher

Brian Lindsey - 3rd-4th Grade Associate Teacher

Matthew Driscoll - 5th Grade Math Teacher / 5th - 8th Math Coach

LaToya Morgan - 5th Grade ELA Teacher

Lonte Nettles - 5th-6th Grade Science Teacher

Tureo Striggles - 5th-6th Grade History Teacher

Forrest Cook - 6th Grade ELA Teacher

Evan Fingerman - 6th Grade Math Teacher

Chabrina Bruno - 7th Grade ELA Teacher

Ly Vo - 7th Grade Math Teacher

Lauren Richardson - 7th-8th Grade Science Teacher

Dana Monk - 7th-8th Grade History Teacher

Rai Bolden - 8th Grade ELA Teacher

Ramone Beasley - 8th Grade Math Teacher

Dana Monk - 8th Grade Science Teacher

Rai Bolden - 8th Grade Social Studies Teacher

Andrea Watson - 6th - 8th Grade Associate Teacher

Nicole Higgins - Visual Arts Teacher

Gab Jones - Technology Teacher

Leann Logsdon - Behavior RTI Coordinator

Kathleen Stevens - School Social Worker

Susan Fredricks - Speech Therapist

Sentoris Bronner - Special Education Teacher

Jill Webb - Special Education Teacher

Tasha Kane - Special Education Teacher

Darren Jasper - Special Education Teacher

Allison Baker - Special Education Teacher

Charlotte Mitchell - Special Education Teacher

Sidney St. Martin - Special Education Teacher

Lawrence Foster - Special Education Associate Teacher

D'Juan Major - Special Education Associate Teacher

Linda Jackson - Paraprofessional

Devin Mundy - Dean of Students (5-8)

KaTrina McCraney - Assistant Dean of Students (5-8)

Maleka Williams-Brown - Assistant Dean of Students (K-4)

Edward Lewis - Behavior Associate/ISS

Gary Mouton - Office Manager

Robert Carter - Operations Manager

Danielle Lemon - Technology Coordinator

Karen Chabert - School Nurse

Angela Baxter - Lead Custodian

OC Draughn - Custodian/Maintenance

Jill Hudson - Custodian

Javon Duhon - Custodian